Rekonstrukce bytových jader, obklady stěn a koupelen

Provádíme rekonstrukce bytových jader následujícími technologiemi:
1. Zachování stávajícího jádra, upevnění sádrokartonových panelů na stěny jádra a aplikace keramických obkladů
2. Zachování stávajícího jádra, aplikace velkoplošných panelů ABITIBI nebo BARKER
3. Vybourání stávajícího jádra, postavení nového jádra ze sádrokartonu a aplikace klasických keramických obkladů
Při objednání rekonstrukce nabízíme provedení následujících prací:

1. Zachování stávajícího jádra - rekonstrukce metodou sádrokartonových desek a keramických obkladů.

Tuto technologii používáme od listopadu 2004 a rozhodli jsme se pro ni z důvodu (podle našeho názoru) nedostatečné povrchové pevnosti velkoplošných panelů ABITIBI a BARKER a jejich značné náchylnosti na poškození. Velkoplošné panely jsou sice elegantní variantou, jak rychle zrekonstruovat koupelnu nebo WC, ale dojde li při používání koupelny k poškození vrchní vrstvy panelu ( a to není při každodenním používání koupelny nic složitého), dochází k "bobtnání" povrchové vrstvy panelů a k jejich neopravitelnému poškození.

Technologie, kterou používáme, je mezitypem mezi velkoplošnými panely a klasickou rekonstrukcí koupelny a zákazník tak získá koupelnu z "poctivého materiálu". Stávající jádro zůstává zachováno (někteří naši zákaznící ale dokázali odstranit boční nebo zadní stěnu jádra a zvětšit si tak koupelnu o cca 10 cm) a na obvodové stěny jsou připevněny desky sádrokartonu (zelený sádrokarton do vlhka). Na takto obložené stěny jsou nalepeny klasické keramické obklady dle výběru zákazníka. Touto metodou je možné snadno opravit i značně poškozené stěny jádra. Vše ostatní je stejné jako u rekonstrukce plošnými panely - dlažba na podlahu, výměna zařizovacích předmětů, obklad nebo snížení stávajícího stropu ( některá jádra umožňují odstranění horní krycí desky a koupelna se tak zvýší o cca 15 cm).

V případě rekonstrukce WC je vyměněna celá zadní stěna za sádrokartonovou stenu a jsou do ní vsazena velká, bíle lakovaná dvířka, umožňující přístup k ventilům, plynoměru a vodoměrům. Na stěny WC je připevněn standartní sádrokartnon, který není nutné obkládat ale je možné jej natřít jako běžnou stěnu ( v současné době není již běžné obkládat stěny WC keramikou).

Vnější stěnu jádra je opět možné obložit sádrokartonem a po přespárování a přebroušení natřít.

Tato metoda je o málo dražší než použití velkoplošných panelů a trvá zpravidla o jeden den déle ( 4-5 dní).

2. Zachování stávajícího jádra - rekonstrukce metodou obkladových panelů ABITIBI

rek1_m.jpg, 16 kB rek2_m.jpg, 9 kB rek3_m.jpg, 8 kB
Stěny koupelny s panelem A 550 Stěny kuchyně s panelem C-Hacienda, stěna nad linkou s panelem A 626 Stěny a vanová deska s panelem A626

Aplikace obkladových panelů ABITIBI, BARKER A CANFOR představuje elegantní a cenově dostupnou variantu přestavby klasické "umakartové koupelny" většiny dnešních panelových domů.

Téměř každý obyvatel bytu s klasickým umakartovým nebo sádrokartonovým bytovým jádrem se nejednou zamyslel nad možností jeho přestavby. Klasická cesta výměny umakartového jádra spočívá v jeho vybourání a nahrazení stávajících umakartových stěn stěnami zděnými. Tato varianta je technicky náročná a mimo nutnosti bouracích prací, které téměř znemožňují bydlení po dobu přestavby, vyžaduje i vyřízení příslušných povolení. Přestavba bytového jádra, prováděná klasickou metodou zabere cca 10 dní. Cena za přestavbu bytového jádra se pohybuje od 100 000 Kč výše, v závislosti na požadované výbavě. Klasická metoda sice umožňuje změnu stavební dispozice - sloučit koupelnu a WC nebo jinak upravit jejich velikost v rámci možností okolního prostoru, ale vzhledem k použití silnějšího materiálu než byly stávající umakartové stěny, dojde zpravidla ke zmenšení užitné plochy.

Námi nabízená technologie spočívá v aplikaci speciálních obkladových panelů na stávající stěny. Panely jsou vyráběny z dřevního vlákna a ligninu, jsou odolné proti vlhkosti a mají povrchovou úpravu s imitací keramických obkladů. Není tedy nutno bourat stávající stěny, nejedná se o přestavbu a není třeba žádných povolení. Úprava klasické koupelna a WC trvá cca 3-4 dny a byt je normálně obyvatelný( s výjimkou krátkodobého omezení používání vany a WC). V závislosti na dalších požadavcích - výměna vany, umývadla, baterií, snížení stropu, pokládka dlažby na podlahy, montáž poliček a dalších doplňků apod. se cenová relace rekonstrukce koupelny se pohybuje od 25.000 Kč výše ( v závislosti na požadavku na zařizovací předměty a související práce - odpady, dlažba,snížení stropu,baterie apod).

Koupelnové panely je nutné chránit před poškozením - poškrábání, poleptání, popálení, neboť poškozený povrch vlivem působení vlhkosti "bobtná" a panel je tak nenávratně poškozen. Mytí panelů je možné pouze saponáty bez příměsi abrazivních částic.

Panely je možno použít jak k rekonstrukci umakartových koupelen, tak k rekonstrukci koupelen s klasickými keramickými obklady, neboť panely je možno lepit přímo na tyto obklady. Na výběr je cca 30druhů koupelnových panelů s imitací obkladů, všechny typy panelů jsou stálobarevné a omyvatelné.

K rekonstrukci stěn mimo koupelnu je možné použít panely s povrchovou úpravou dřeva, cihlového zdiva, kamenů nebo bílé omítnuté stěny. Tyto panely nejsou odolné proti vlhkosti a používají se na chodbách, schodištích, předsíních, vstupních halách apod. K dispozici je cca 20 druhů obkladových panelů.

3. Vybourání stávajícího jádra a jeho náhrada konstrukcí se sádrokartonovými deskami.

Tato metoda umožňuje téměř libovolnou změnu dispozice koupelny a WC (částečným limitem jsou zde pouze vývody vody a odpadu). Na provedení je ovšem nutné stavební povolení a projekt - projektovou dokumentaci jsme schopni zajistit. Bourání a stavba nového jádra již znamená značný zásah do soukromí, neboť koupelnu a WC není po dobu rekonstrukce (4-5 dní) možno používat a s bouráním je spojen hluk a prach. Výsledkem je ale téměř dokonalá koupelna, srovnatelná s koupelnami v klasických zděných domech.

Tuto technologii nabízíme v současné době pro jádra typu U, tj. jádra, u kterých není ze zadní strany připevněna kuchyňská linka.